Już 12 grudnia br. o godz. 21:00 na antenie Programu I Polskiego Radia miała miejsce premiera słuchowiska Szepty Rzeki, którego inicjatorem i producentem jest nasza agencja. To pierwszy spektakl Teatru Polskiego Radia, którego akcja osadzona jest w całości w Bydgoszczy. Projekt jest elementem obchodów stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski.

W realizacje zaangażowani są aktorzy związani z Teatrem Narodowym i Teatrem Ateneum: Dominika Kluźniak, Przemysław Stippa i Olga Sarzyńska. Za muzykę odpowiada Piotr Salaber – związany z Bydgoszczą kompozytor i twórca muzyki teatralnej i filmowej. Realizacją dźwięku zajął się Andrzej Brzoska. Nad całością czuwa Wawrzyniec Kostrzewski, który stoi za adaptacją i reżyserią słuchowiska, które powstało na podstawie sztuki Agaty Kowalczyk.

Inspiracją do powstania scenariusza była Barka Lemara cumująca przy nabrzeżu Brdy w Bydgoszczy. Jest to symbol ważnej historii miasta związanej z kulturą ludzi wody. Akcja wydarzeń przeniesie przenosi słuchacza do lat 20. XX wieku, kiedy to bydgoski port rzeczny był jednym z najważniejszych punktów międzynarodowej trasy wodnej.

U progu odzyskania niepodległości miały tu miejsce zdarzenia, które przedstawione są z perspektywy Hildy, dziewczynki żyjącej wraz z rodziną na barce. W jej oczach odbije się nie tylko wielokulturowa Bydgoszcz tamtych lat, ale również dramatyczna historia bohaterów, którzy postanowili wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy miasta. W opowieści fikcja miesza się z faktami, poezja z głosami miasta, noc z dniem i ogień z wodą. Szepty rzeki niosą historie, których warto wysłuchać i ocalić od zapomnienia.

Słuchowisko powstało we współpracy z Teatrem Polskiego Radia. Patronat nad nim objął Program I Polskiego Radia, a całość była realizowana w ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski.

Dotychczasowe emisje słuchowiska

  • Premiera – Program 1 Polskiego Radia (12 grudnia 2020 r. godz. 21:00)
  • Radio Pik (1 stycznia 2021 r. godz. 15:00)
  • Strona www słuchowiska – emisja z okazji 101 rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy (20 stycznia 2020 r.)
  • Program 3 Polskiego Radia (7 lutego 2020 r. godz. 20:05)

Więcej informacji na stronie www słuchowiska

Fot. Piotr Piorun / PR1